Pondělí, Středa:
8:00-11:30 12:00-17:00
Úterý, Čtvrtek:
8:00-11:30
Ztráta nebo odcizení finančních prostředků v zahraničí
Pomoc při ztrátě nebo odcizení finančních prostředků v zahraničí.
V této věci jedná postižený občan České republiky, případně (v jeho zájmu) jiná osoba.
Občan České republiky obvykle nahlásí zásadnější ztrátu nebo odcizení finančních prostředků policii v místě svého pobytu (dále jen "místní policie") a požádá, aby mu o tom vydala potvrzení.
Pokud však občan České republiky není schopen řešit situaci s místní policií samostatně, může se obrátit (doporučujeme neprodleně) na zastupitelský úřad České republiky v zemi svého pobytu.
Zastupitelský úřad České republiky pomůže postiženému občanovi radou, jak situaci řešit, zprostředkováním kontaktu s místní policií, příp. s rodinnými příslušníky či přáteli.
Telefonickým či jiným spojením s místy uvedenými v bodě 08.
Občan České republiky se může obrátit na:
orgány policie v místě svého pobytu,
příp. zastupitelský úřad České republiky v zemi svého pobytu.
Je třeba mít k dispozici doklad totožnosti, z něhož vyplývá, že je postižený občanem České republiky.
Dále je třeba poskytnout potřebné informace o okolnostech, za nichž ke ztrátě nebo odcizení finančních prostředků došlo.
Pokud již postižený občan vzniklou situaci oznámil místní policii a teprve následně se obrací na zastupitelský úřad České republiky, pak je žádoucí mít k dispozici také doklad o oznámení ztráty nebo odcizení finančních prostředků (vydaný místní policií).
V případě, že postižený občan žádá zastupitelský úřad České republiky o zprostředkování kontaktu se svými rodinnými příslušníky či přáteli, je třeba sdělit jejich kontaktní údaje (např. telefonní číslo).
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
Místní policie ani zastupitelský úřad České republiky (za svou součinnost v této situaci) nevybírají žádné poplatky.
Lhůty nejsou stanoveny.
V závislosti na konkrétních okolnostech případu však jedná místní policie i zastupitelský úřad České republiky tak, aby při řešení této situace nedocházelo k nežádoucím prodlevám.
Další účastníci postupu nejsou předem stanoveni; mohou však jimi být např. rodinní příslušníci či přátelé, jenž byli (na žádost postiženého občana) kontaktováni zastupitelským úřadem České republiky, osoby cestující s postiženým občanem, svědci apod.
Další činnosti nejsou zpravidla vyžadovány, žádána však může být součinnost postiženého občana (záleží na okolnostech konkrétního případu).
Případný dotaz může postižený občan zaslat na e-mailovou adresu zastupitelského úřadu České republiky v zemi svého pobytu.
03.08.2015
Bez časového omezení.