Pondělí, Středa:
8:00-11:30 12:00-17:00
Úterý, Čtvrtek:
8:00-11:30
Novou prodejnu si občané z horního konce přáli několik let. Stavbu zařadil Městský národní výbor v Odrách do plánu staveb pro rok 1988. V té době byla Obec Mankovic integrována s městem Odry /1980 – 1990/. Stavba byla zahájena na jaře 1989 a slavnostně otevřena 25. listopadu 1989.
Foto: Prodejna smíšeného zboží, zač. 90. let, výřez z pohlednice obce
Novou prodejnu si občané z horního konce přáli několik let. Stavbu zařadil Městský národní výbor v Odrách do plánu staveb pro rok 1988. V té době byla Obec Mankovic integrována s městem Odry /1980 – 1990/. Stavba byla zahájena na jaře 1989 a slavnostně otevřena 25. listopadu 1989. Prodej smíšeného zboží tu však netrval dlouho. Ukončen byl v roce 1994, poté se tu prodával textil, později nábytek. Prodejna pak byla nabídnuta k pronájmu a později prodána. Dnes objekt vlastní soukromá firma ze Suchdolu n. O.
Občané Mankovic již řadu let žádali o vybudování nové prodejny na horním konci, protože stávající prodejna čp. 2 se nacházela ve velmi staré budově. Městský národní výbor v Odrách vyhověl a zařadil stavbu v Mankovicích do roku 1988. Od 1. ledna 1980 do konce roku 1990 byla obec Mankovice integrována k městu Odry.
Stavby se velmi aktivně ujal sám předseda občanského výboru Antonín Berger a hned v dubnu 1988 začaly zemní práce v místech mezi farou a cestou na "Baráky", vedle domu čp. 100, v místě, kde kdysi stále velká usedlost čp. 31. Byly vyhlášeny celodenní brigády, vždy s hojnou účastí obyvatel. Z řad občanů důchodců, byla vytvořena stálá četa, kterou vedl předseda občanského výboru Antonín Berger. Jeho zástupcem a pravou rukou byl Arnošt Slovák, velmi zručný a precizní pracovník, který ovládal více řemesel. Jelikož bydlel hned vedle stavby, staral se o přejímku materiálu i v době, kdy se na stavbě nepracovalo. K dalším stálým pracovníkům patřili důchodci Josef Dorotík, Miloslav Dorotík a Karel Mičola starší, hodně času věnoval této stavbě také Karel Mičola ml. Práce pokračovaly rychlým tempem a do konce roku byla hotova hrubá stavba včetně úplného zastřešení. Jediným problémem byly jen finanční prostředky. Do konce roku se pracovalo dále a to na vnitřních úpravách. Prodejna měla být dána do provozu v roce 1989.
Na zdárném průběhu výstavby nové prodejny měl podíl i dohlížecí výbor, předsedkyně Jarmila Mičolová, k častým brigádníkům patřil i její manžel Karel, místopředseda dohlížecího výboru. Práce dohlížecího výboru byla oceněna diplomem a finanční odměnou od LSD JEDNOTA Nový Jičín. Práce na nové prodejně hned začátkem roku pokračovaly, zima byla mírná. Aby byla prodejna dána do provozu v termínu, pomáhali díky MěstNV v Odrách také pracovníci drobných provozoven při dokončovacích pracích. Dne 14. října 1989 se konala celo obecní brigáda občanů a konečně pak nastal radostný okamžik.
Dne 25. listopadu 1989 byla prodejna otevřena. Za mrazivého počasí se před prodejnou sešlo mnoho občanů i z Vražného, aby si po slavnostním projevu předsedy MěstNV v Odrách mohli občané prohlédnout nový obchod. Z odboru výstavby byl přítomen Vladimír Fegler, vedoucí místního hospodářství Jana Štuchalová. Kromě tří pracovníků se nejvíce zasloužil Antonín Berger. Téměř denně věnoval několik hodin stavbě. Prodejna měla sklady, chladící komory, ty nebyly do konce roku ještě zapojeny, kancelář pro vedoucího, zboží se skládalo na prostorné rampě vzadu budovy. Obchod byl vytápěn vlastní kotelnou, kterou obsluhovaly prodavačky samy, prováděly také úklid, zásoba vody byla ze sousední studny fary. Vedoucí prodejny se stala Věra Zátopková z Vražného, která ještě pracovala na staré prodejně na horním konci čp. 2.
V roce 1992 fungovaly v obci tři prodejny a občané byli spokojeni. Prodejna čp.2, panelová prodejna na dolním konci a nová prodejna smíšeného zboží otevřená v roce 1989, postavená v akci "Z" vedle fary. Tento stav vydržel do roku 1994.
V prvních měsících roku 1994 byla nová prodejna smíšeného zboží, postavená v akci "Z" zrušena. Učinilo tak Spotřební družstvo JEDNOTA Nový Jičín. Prodejna byla nabídnutá k pronájmu. Dlouho však nikdo neprojevil zájem a prodejna zůstala dlouho prázdná.
V květnu 1995 se v bývalém potravinářském obchodě začalo prodávat textilní zboží, luxusní pánská a dámská konfekce. Obchod s textilem byl v provozu do konce roku 1996. K 1. lednu 1997 byla textilní prodejna uzavřena. Během roku tu byla zřízena prodejna nábytku.
Prodej potravin se do této prodejny již nikdy nevrátil.
Prodejna smíšeného zboží v Mankovicích byla poslední budova,kterou JEDNOTA, spotřební družstvo v Novém Jičíně, v roce 1989, koupila. Většinou to probíhalo tak, že se obec rozhodla pro vybudování prodejny v akci "Z", stačilo říci, aby byla prodejna velká a hezká, na počet obyvatel a kupní sílu nebyl brán zřetel. Obec následně projednala a vyřešila administrativní úkony ohledně nemovitosti na příslušných územních a politických orgánech až pak Spotřební družstvo JEDNOTY nastoupilo do realizačního kolotoče. V podstatě dostalo příkaz tuto akci odkoupit a provozovat v objektu svou činnost. Ve městech podnikaly tehdejší státní podniky - Potraviny, nebo RAJ, ty akce "Z" nekupovaly, ale dostávaly v rámci státu převodem. Spotřební družstvo JEDNOTA vždy kupovala celou stavbu, postavenou v akci "Z", za plnou hodnotu.
Představitel JEDNOTY uvedl, že tento fakt stále někteří představitelé obcí a měst neznají a oni se setkávají s názorem, že tyto prodejny snad nějak dostávali bez úplaty. JEDNOTA všechny prodejny kupovala a nic zadarmo od státu nedostávala.
SD JEDNOTA platila obci celý rozpočet, tedy nejen stavební práce, ale i ostatní náležitosti z projektu. Z finančních prostředků zaplacených Jednotou, které zůstaly obci po pokrytí stavebních nákladů si obec vytvářela vše ostatní, co potřebovala, většinou se budovaly chodníky, cesty apod. Odkupem akcí "Z" byly pokryty všechny náklady spojené se stavbou , jestli obec z toho něco občanům účastným na stavbě poskytla, bylo jen na samotném vedení obce, která akci"Z" budovala.
JEDNOTA tak dostala regulérně objekt do svého majetku a ten byl zapsán na list vlastnictví. Horší to však bylo historicky s pozemky. Ty JEDNOTA dostávala při odkupu akce"Z" do trvalého užívání. Toto trvalé užívání však bylo po roce 1989 zrušeno a JEDNOTA musela požádat stát o zápůjčky těchto pozemků pod objekty stavěnými v akci "Z" a následně je draho odkupovat.
V poplatných hospodářských a politických podmínkách doby před rokem 1989 nebyl brán zřetel na ekonomické údaje jednotlivých nemovitostí. Na námitky tehdejšího vedení Jednoty, že prodejny jsou mnohdy plošně velké objekty, které mají celkovou plochu rozdělenu na 50 % prodejní a 50% skladové plochy, nebyly brány na zřetel. Skladové plochy byly předimenzované na úkor prodejních ploch, což mělo za následek zvýšené energetické náklady a další rozšiřování prodejních ploch.
V obcích, kde se trvale vykazovala ztrátovost prodejny, která si na sebe nevydělala, se přikročilo po vyčerpání všech možnosti udržení této prodejny, k jejímu uzavření. To byl osud také prodejny v Mankovicích. Prodejna byla předána k pronájmu a od léta 2011 nabídnuta k prodeji.
V roce 2024 vlastní objekt soukromá firma ze Suchdolu n. O.
Zpracovala Pavlína Ďuricová, kronikářka obce, 2024
Zdroj:
Kroniky obce Mankovice
Vedení Jednoty k historii objektů v akci "Z", 2012