Pondělí, Středa:
8:00-11:30 12:00-17:00
Úterý, Čtvrtek:
8:00-11:30
Park Moravských bratří v Mankovicích byl slavnostně otevřen 14. září 2023 za účasti místních občanů a hostů, především Prof. Dr. Ulfa Broßmanna, rodáka z Mankovic, který společně se starostkou obce Martinou Blažkovou a kronikářkou Pavlínou Ďuricovou, přestřižením pásky, slavnostně otevřeli park.
Foto: Park Moravských bratří v dubnu 2024, archiv Pavlína Ďuricová7
Park Moravských bratří v Mankovicích byl slavnostně otevřen 14. září 2023 za účasti místních občanů a hostů, především Prof. Dr. Ulfa Broßmanna, rodáka z Mankovic, který společně se starostkou obce Martinou Blažkovou a kronikářkou Pavlínou Ďuricovou, přestřižením pásky, slavnostně otevřeli park s nově vybudovaným komplexem. Výstavbou Parku Moravských bratří se podařilo uchovat jednu významnou historickou etapu, která se v obci odehrávala v 18. století. Park je věnován památce obyvatel, především rodině Stachů, kteří se ani za cenu tvrdého zacházení a věznění nevzdali své křesťanské víry, prchali do exilu a následně našli své životní poslání na misiích v celém světe.
S odchodem Jana Amose Komenského do exilu, v roce 1628, utichla v českých zemích Jednota bratrská. Katolické náboženství bylo prohlášeno za jediné povolené vyznání, každé jiné bylo zakázáno. Stoupenci a pokračovatelé Jana Amose Komenského však žili dál. Ani oni se nechtěli vzdát evangelické víry a stáli si za ní i za cenu pronásledování a věznění. Také oni prchali za svobodou, mezi nimi obyvatelé z Mankovic. Jejich cesta mířila do německého Herrnhutu, kde společně s ostatními exulanty z Moravy, především ze Suchdolu, téměř po sto letech, v roce 1722, založili osadu a obnovili Jednotu bratskou.
S pohnutou historií a s osudy Moravských bratří se může návštěvník parku seznámit zcela jednoduchou obrázkovou formou na informačních panelech umístěných v zadní části parku. Panely jsou rozděleny do tří tématických okruhů:
Centrální část je věnována rodině Stachů a jejich životním příběhům.Tabulky s krátkými životopisy jsou obklopeny stromy symbolizující tuto historii. Jilm z Bethabary, z místa, kde Matouš Stach zemřel, či lípa z Herrnhutu, a v pravém rohu parku roste buk z Lotyšska, jedné z misijních cest našich Moravanů.
V Parku Moravských bratří dostanete odpovědi na tyto otázky.
Kdo byli Moravští bratři? Jakou cestou prchali do Herrnhutu a za jak dlouho tam došli? Kdo byl hrabě Zinzendorf a proč Moravané následně cestovali po celém světě? Jak a proč odešel Matouš se svým bratrancem do Grónska? Kde tam žili a jak si na drsné klima zvykali? Jak vypadaly zimní domy nebo lov tuleňů? To vše se dovíte v nově otevřeném parku, které je non stop otevřené pro návštěvníky milující historii, ale i pro ty, kteří hledají třeba jen odpočinek a relax. I přesto, že park stojí v těsné blízkosti silnice, naproti kostelu, vydává zvláštní ticho, klid a atmosféru nasátou pohnutými událostmi.
Finální podobu celému komplexu dala Inženýrka Iva Škrovová, obrovské nasazení a zápal odvedla realizátorská firma Ing. Erik Hinďoš, texty zpracovala kronikářka obce Pavlína Ďuricová spolu s architektkou Ivou Škrovovou, faktickou správnost historických textů ověřil Daniel Říčan, předseda MORAVIAN spolku v Suchdole n. O. a Mgr. Petr Chlebec vedoucí pobočky Světa Komenského ve Fulneku, korektury textů provedla Mgr. Ivana Dachary, německé překlady Lenka Dohnalová a Karel Gold. Snahy všech těchto zúčastněných na této dvouleté kooperaci zaštítila starostka obce Martina Blažková, která mimo jiné vyjednala financování parku, dotaci z prostředků SZIF.
Velmi mistrně se podařilo začlenit do celého komplexu nově zrekonstruovanou nejstarší památku v obci Sochu sv. Jana Nepomuckého. Na jeho opravu, přispěli nemalou částkou naši němečtí rodáci pan Prof. Dr. Ulf Brossmann a pan Josef Christ. Rekonstrukci provedl Miroslav Berger pod odborným dohledem Mgr. Josefa Petra.
V parku je k dispozici pitná voda z obnoveného krásně zrekonstruovaného pítka a taktéž z původní studny, obě obložené kameny z místních břehů Odry. Krásná práce realizátorů.
Výsadbou jilmu z Bethabary, ze Severní Karoliny v Americe, kde zemřel Matouš Stach, do Parku Moravských bratří v Mankovicích, se podařilo alespoň symbolicky vrátit tohoto rodáka z Mankovic, téměř po tři sta letech zase domů.
Pokud vás tato silná historie zaujala a chtěli byste ji poznat blíže, přijeďte za námi do Mankovic, budeme se na vás těšit.
Zpracovala Pavlína Ďuricová, kronikářka obce, 2024