Pondělí, Středa:
8:00-11:30 12:00-17:00
Úterý, Čtvrtek:
8:00-11:30
Památník padlým a nezvěstným z obou světových válek byl postaven na hřbitově v roce 1998 z iniciativy místního rodáka Josefa Christa. Stavbu zrealizoval tehdejší starosta obce Antonín Berger, náklady hradili bývalí němečtí obyvatelé Mankovic.
Foto: Památník padlým a nezvěstným, 2011, archiv Pavlína Ďuricová5
Památník padlým a nezvěstným z obou světových válek byl postaven na hřbitově v roce 1998 z iniciativy místního rodáka Josefa Christa. Stavbu zrealizoval tehdejší starosta obce Antonín Berger, náklady hradili bývalí němečtí obyvatelé Mankovic. Památník byl zasvěcen 23. května 1998, přítomno bylo 26 německých obyvatel z Mankovic. Po 53 letech se na místní hřbitov vrátila jména těch, kteří padli v obou válkách nebo se již nikdy nevrátili domů.
Památník padlým a nezvěstným z obou světových válek byl postaven v roce 1998 z iniciativy místního rodáka Josefa Christa, který vůli postavit takový památník vyslovil v roce 1997 na oslavách výročí 200 let kostela. Tehdejší starosta obce Antonín Berger souhlasil a tuto stavbu zrealizoval. Nad stavbou dohlížel Lubomír Szybowski, náklady na památník hradilo pět bývalých německých Mankovičanů.
K zasvěcení památníku došlo 23. května 1998 vyslaným biskupským ordinariátem, místním farářem a přítomno bylo také 26 německých obyvatel z Mankovic. Po 53 letech se na místní hřbitov vrátila jména těch, kteří zahynuli v obou válkách nebo se již nikdy nevrátili domů.
Památník stojí v těsné blízkosti Německého pamětního hřbitova, skládá se ze tří panelů z jurského mramoru, každý o rozměrech 65 cm x 115 cm, a téměř trojúhelníkového mramorového základního kamene se zkosenou horní hranou a délkou 195 cm a výškou 45 cm, který je zasazen na 2,5 cm. m široká a 2,6 m vysoká omítnutá stěna je připevněna pod měděnou střechou. Levý panel nese 23 jmen padlých v první světové válce, prostřední a pravý panel 42 známých mrtvých a nezvěstných ve druhé světové válce. Motto na vrchním kameni je napsáno česky a německy: Čestné památce všech padlých a nezvěstných Mankovičanů. Nadpis lze přečíst nad vyrytým křížem uprostřed kamene. Dona nobis pacem.
Bývalí němečtí obyvatelé poděkovali současným obyvatelům Mankovic za jejich smířlivé a vstřícné gesto postavit tuto vzpomínkou zeď se jmény na místním hřbitově. Kéž tento památník slouží jako most mezi sudetskými Němci a Čechy a stane se památníkem míru a smíření.
Zpracovala Pavlína Ďuricová, kronikářka obce, 2024
Zdroj:
Spuren von Mankendorf, Ulf Broßmann