Pondělí, Středa:
8:00-11:30 12:00-17:00
Úterý, Čtvrtek:
8:00-11:30
V roce 1997 byl na hřbitově vybudován německý pamětní hřbitov. Vzniklo důstojné místo z posledních zbývajících německých náhrobků bývalých obyvatel obce. Hlavní iniciativu pro založení pamětního místa vynaložil rodák z Mankovic, Josef Christ.
Foto: Německý pamětní hřbitov 25.4.2024, archiv Pavlína Ďuricová1
V roce 1997 byl na hřbitově vybudován německý pamětní hřbitov. Vzniklo důstojné místo z posledních zbývajících německých náhrobků bývalých obyvatel obce. Hlavní iniciativu pro založení pamětního místa vynaložil rodák z Mankovic, Josef Christ. Dne 6. září 1997 památník slavnostně inauguroval ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Pamětní hřbitov byl postaven na náklady bývalých německých obyvatel.
Iniciativou a vytrvalým jednáním místního rodáka z Mankovic Josefa Christa byly v roce 1997 na hřbitově uloženy poslední zbývající německé náhrobky, aby vytvořily důstojný památník pro bývalé německé obyvatele obce. Stavbu řídil pan Lubomír Szybowski z Mankovic a náklady neslo pět bývalých obyvatel Mankovic.
Sedm náhrobků a dva železné kříže byly umístěny na betonových podstavcích ve tvaru U mezi márnicí a kostelem. Toto jsou hrobové pomníky následujících obyvatel Mankovic /zleva doprava/:
Josef a Rosa Christ /čp. 36/,
Marie Matzke /čp. 101/ s nápisem: "Hier ruhet unsere unvergeßliche Tochter" – "Tady odpočívá naše nezapomenutelná dcera",
rodiče Franz a Theresia Schindlerovi a jejich nemanželský syn Franz /čp. 40/,
Josef a Antonie Schindlerovi /čp. 74/,
Pauline Schenk /čp. 47/ s nápisem: "Ruhestätte der Familie Schenk" – "Místo odpočinku rodiny Schenků",
Karl a Philomena Ertelt /čp. 99/ s nápisem: "Ruhestätte Ertelt" – "Místo odpočinku Ertelt“,
Anna Kirner /čp. 10/,
Wilhelm Eichler /čp. 75/ s nápisem: "Unserem unvergeßliechen Sohne. Die Erde sei ihm leicht, schlafe wohl, auf Wiedersehen" – "Našemu nezapomenutelnému synovi. Ať je mu země lehká, odpočívej v pokoji, sbohem"
a Georg a Theresia Münsterovi /čp. 96/.
Památník je obehnán živým plotem z tújí a prostor mezi náhrobky je pokryt deskami. V předním panelu jsou zapuštěna mosazná písmena s textem Dona nobis pacem. Před velkým centrálním památníkem rodiny Schenků je k podlaze šikmo připevněna šedá mramorová deska o šířce 80 cm a výšce 60 cm. Česky a německy je na něm vyryto toto rčení:
Wanderer, gedenke derer,
die über viele Jahrhunderte
hier ihre letzte Ruhestätte fanden.
Gottes Friede senke sich in dein Herz,
Mankendorf im Jahr 1997
Poutníče, vzpomeň těch,
kteří přes mnoha staletí
zde našli své poslední místo odpočinku.
Do svého srdce ponoř Boží mír.
Mankovice v roce 1977
Dne 6. září 1997 památník slavnostně inauguroval ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz za přítomnosti asi 70 bývalých mankovických obyvatel a mnoha současných Mankovičanů, stalo set tak u příležitosti 200. výročí založení kostela. Poděkování patří současným obyvatelům Mankovic za jejich laskavé gesto, které umožnilo výstavbu památného areálu.
Zpracovala Pavlína Ďuricová, kronikářka obce, 2024
Zdroj:
Spuren von Mankendorf, Ulf Broßmann