Pondělí, Středa:
8:00-11:30 12:00-17:00
Úterý, Čtvrtek:
8:00-11:30
Mateřská škola v Mankovicích byla zřízená 1. ledna 1951 a umístěná do bývalé vily majitelů Pily Rossmanith čp. 116. Prvním ředitelem mateřské školy se stal stávající ředitel školy Jaroslav Havel, v září 1951 už vedení školky převzala nová ředitelka Vlasta Máchová.
Foto: Slavnostní otevření po reokonstrukci budovy 29.8.1987, archiv Karla Černochová
Mateřská škola v Mankovicích byla zřízená 1. ledna 1951 a umístěná do bývalé vily majitelů Pily Rossmanith čp. 116. Prvním ředitelem mateřské školy se stal stávající ředitel školy Jaroslav Havel, v září 1951 už vedení školky převzala nová ředitelka Vlasta Máchová. V roce 1957 nastoupila jako ředitelka mateřské školy v Mankovicích Karla Stašová, později provdaná Černochová. Za její působnosti byly v roce 1960 zřízeny jesle, které byly během rekonstrukce budovy, v roce 1985, zrušeny pro malý počet dětí. Pěstounkami byly mimo jiné Anna Orlitová z čp. 8 a Alena Čavolská. Rekonstrukce mateřské školy začala v roce 1982, k slavnostnímu otevření došlo 29. srpna 1987. V roce 1993 odešla na důchod dlouholetá ředitelka Karla Černochová. Ve školce jako ředitelka působila 36 let. Po jejím odchodu se stala ředitelkou mateřské školy Hana Molnárová z Louček a následně, v roce 1997, nastoupila jako ředitelka Vlasta Černochová z Mankovic.
V roce 2003 došlo ke sloučení mateřské školy a základní školy pod jednu správu a jednoho ředitele. Nová organizace dostala jméno Základní škola a Mateřská škola Mankovice, příspěvková organizace. Stávající ředitelka mateřské školy, Vlasta Černochová, se stala vedoucí učitelkou. Po jejím odchodu, v roce 2004, nastoupila do mateřské školy na pozici vedoucí učitelky Marcela Jakůbková, která v Mankovicích již jako učitelka působila, a to v letech 1980 až 1999. V roce 2015 se přistoupilo ke sloučení školky a školy do jedné budovy, a to do základní školy čp. 140. Během prázdnin došlo ke stavebním úpravám a nový školní rok 2015/2016 byl již řádně zahájen v budově základní školy pro obě instituce.
Tím skončily dějiny Mateřské školy v Mankovicích v budově čp. 116.
Historie domu čp. 116 se pojí s majitelem Pily Rossmanith, který si v roce 1928 nechal de facto naproti fabriky postavit honosný dům. A tím tato vila svého času opravdu byla. Po osvobození a odsunu německých obyvatel, byly usedlosti přidělovány novým osídlencům. Bylo rozhodnuto, že vila bude sloužit k veřejnému využití a ihned po osvobození, v květnu 1945, zde byla umístěná četnická stanice, v roce 1948 kanceláře místního národního výboru a v roce 1951 mateřská škola.
Dne 1. ledna 1951 byla v Mankovicích zřízená mateřská škola s celodenním provozem. Školka byla umístěna na čp. 116 v přízemí bývalé vily Rossmantih. Vedení mateřské školy převzal Jaroslav Havel, v té době ředitel školy v Mankovicích čp. 73. Do mateřské školy bylo zapsáno 20 dětí.
Dne 1. září 1951 nastoupila do Mateřské školy v Mankovicích ředitelka Vlasta Máchová z Brušperka, která v Mankovicích působila jako ředitelka do roku 1957.
V roce 1957 se stala novou ředitelkou mateřské školy ředitelka Karla Stašová, později provdaná Černochová, která vykonávala své vysněné povolání celých 36 let.
V roce 1961 byly zřízeny jesle. V roce 1962 měla mateřská škola dvě třídy, jednu třídu pro děti od jednoho do tří let a druhou třídu pro děti od tří do šesti let. O nejmenší děti se staraly pěstounky a zdravotní sestry: Marie Martínková, Anna Orlitová, Alena Čavolská, Drahomíra Říčanová, Vlasta Barochová a Anežka Mičolová.
V roce 1967 bylo v mateřské škole zřízeno ústřední topení, vyměnil se kachlový sporák za plynový. Začátkem května 1977 vypukla infekční žloutenka, na kterou onemocnělo 12 dětí. Okresní hygiena vyhlásila přísné karanténní opatření.
V roce 1979 se plánovala přestavba mateřské školy, ke které nakonec došlo až v roce 1982. Nejdříve se začalo s rekonstrukcí budovy čp. 73, bývalého MNV, kam se školka měla přestěhovat před zahájením stavebních prací. V měsíci lednu byla v budově čp. 73 vybudována nová elektroinstalace, vodoinstalace, opraveno ústřední topení a další. Začátkem září 1982 byla školka z budovy čp. 116 přestěhována do připraveného prostoru a ještě v listopadu 1982 byly zahájeny zemní a výkopové práce na budově školky čp. 116. Stavba postupovala velmi pomalu. Slavnostní otevření školky s novou přístavbou proběhlo až za pět let, 29. srpna 1987. Během výstavby, v roce 1985, bylo zrušeno oddělení jeslí pro velmi malý počet dětí.
V mateřské škole na čp. 116 byla umístěná školní kuchyně. Obědy se vařily nejen pro školu a školku v Mankovicích, ale později také pro školy ve Vražném, Jakubčovicích n. O. a Loučkách. Tato centrální kuchyně byla v roce 1992 zrušena a přemístěna do Oder. Nejprve do budovy Mateřské školy v Odrách na Pohořské ulici, později do Základní školy v Odrách, na téže ulici. Do Oder odešly z Mankovic i vedoucí stravování Alena Baďuříková a kuchařky Alenka Martinátová a Anna Mičková. Než se znovu zprovoznila školní kuchyně na čp. 116, vařilo se v Odrách také pro mankovickou školu a školku a obědy se dovážely dodávkovým automobilem. Poté si již školní kuchyně v Mateřské škole v Mankovicích vařila sama a to jen pro Mankovice. Vedoucí stravování se stala Eliška Kopřivová z Oder, obědy do základní školy se převážely na vozíku.
V červnu 1993 odešla na důchod dlouholetá ředitelka Karla Černochová, která v této funkci působila od roku 1957. Práce pro ni byla radost. Svého mimořádného talentu při práci s dětmi využila k jejich rozvoji, kreativitě a lásce k tradici. Tvořila s nimi kulturní programy na společenské akce a události v obci i mimo ni. Nejraději s dětmi připravovala recitační pásma, ve kterých děti vystupovaly v lidových krojích.
Po odchodu Karly Černochové byl na místo ředitelky, v roce 1993, vypsán konkurz, který vyhrála učitelka Hana Molnárová z Louček u Oder. Od podzimu 1993 začaly do Mateřské školy v Mankovicích dojíždět děti z Vražného, kde byla školka 31. října 1993 uzavřena. Převoz dětí z Vražného do Mankovic byl zabezpečován vozidlem obecního úřadu v Mankovicích. V roce 1996 odešla na mateřskou dovolenou ředitelka Hana Molnárová.
V únoru 1997 se uskutečnil konkurz na novou ředitelku. V té době vedla školku stávající učitelka Marcela Jakůbková. Konkurz na novou ředitelku vyhrála dosavadní učitelka Vlasta Černochová z Mankovic, do funkce byla jmenovaná 15. března 1997. Mateřská škola měla v roce 1997 dvě oddělení, do prvního oddělení byly zařazeny děti z Vražného, do druhého oddělení děti z Mankovic.
V roce 1997 byl do školky zaveden plyn.
V polovině září 1999 obecní úřad zavedl "školní linku – mikrobus", dopravu dětí z dolního konce do ZŠ a MŠ.
Od 1. ledna 2003 došlo k zásadní změně, podle nového zákona o příspěvkových organizacích získaly veškeré školy statut příspěvková organizace, správou mateřské školy byla pověřena škola a toto seskupení dostalo název Základní škola a Mateřská škola Mankovice, příspěvková organizace. Zřizovatelem se stala Obec Mankovice. Ředitelem této nové příspěvkové organizace se stal Igor Kadlčík, stávající ředitel základní školy, který v červnu 2003 ve škole ukončil svoji působnost a v září nastoupila nová ředitelka základní školy Mgr. Markéta Jakšíková. Dosavadní ředitelka MŠ Vlasta Černochová, se stala vedoucí učitelkou a v této pozici pracovala do června 2004. Od září 2004 nastoupila jako učitelka Mateřské školy v Odrách na Pohořské ulici.
Po pěti leté odmlce se do mankovické školky vrátila Marcela Jakůbková, která v Mankovicích jako učitelka už působila, a to od 1. května 1980 do prosince 1999. V lednu 2000 odešla učit do Kaménky. V roce 2004 nastoupila zpět do Mateřské školy v Mankovicích na pozici vedoucí učitelka. V té setravala do května 2009.
V listopadu 2009 převzala vedení mateřské školy stávající ředitelka ZŠ a MŠ Mankovice, Mgr. Markéta Jakšíková.
V roce 2010 odešly z Mateřské školy v Mankovicích děti z Vražného, čímž se výrazně snížil počet dětí. V roce 2015 se přistoupilo ke sloučení školky a školy do jedné budovy čp. 140. V průběhu letních prázdnin 2015 byla dokončena rekonstrukce přízemí základní školy, které bylo přebudováno pro provoz mateřské školy a dne 1. září 2015 už byl řádně zahájen školní rok v budově čp. 140 pro obě instituce.
V roce 2015 byla odvolána ředitelka Mgr. Jakšíková a v listopadu nastoupila nová ředitelka ZŠ a MŠ Mankovice, příspěvková organizace Mgr. Ivana Zdarsová. Byla obnovena pozice vedoucí učitelky, kterou se stala opět Marcela Jakůbková. Marcela Jakůbková a učitelka Lenka Šlosarová, která v Mateřské škole v Mankovicích působila od roku 2007, přešly společně ze školy čp. 116 do nově vybudované mateřské školy umístěné nově v základní škole v centru obce.
Epizoda dlouhá 64 let, plná dětských úsměvů, křiku, radosti i slz nad odcházející mámou do práce. Vždy tu ale byla přívětivá náruč, pohlazení, pochopení a taky teplo, dobré jídlo, zábava a pohádka na dobrou noc. Poděkování patří všem pedagogům a provozním pracovníkům, kteří se zasloužili o výchovu a péči našich dětí v letech 1951 – 2015 "na staré školce" čp. 116.
V letech 1951 – 2015 pracovali v Mateřské škole v Mankovicích na čp. 116 tito pedagogové a provozní pracovníci. Výčet zaměstnanců vznikl výtahem z obecních kronik a ve spolupráci s Marcelou Jakůbkovou, učitelkou a vedoucí učitelkou, která v Mateřské škole v Mankovicích v budově čp. 116 působila od roku 1980 do roku 2015 s přestávkou pěti let, kdy učila v MŠ Kaménka.
Ředitelé a vedoucí učitelé uvedení tučně v textu.
Pěstounky a zdravotní sestry v jeslích: Marie Martínková, Anna Orlitová, Alena Čavolská, Drahomíra Říčanová, Vlasta Barochová, Anežka Mičolová
Učitelky mateřské školy: Zdeňka Mutinová, Eva Pustějovská, Margita Michálková , Irena Vítková, Ludmila Macháčková, Zdeňka Lukavcová, Marcela Jakůbková, Hana Molnárová, Vlasta Černochová, Ludmila Klosová, Sylva Pazderová, Marcela Davidová, Monika Ševčíková, Hana Matějová, Ivana Lowaková, Zdena Andrýsková, Taťána Valoušková, Hrušková Lucie, Dreslerová Andrea, Veronika Císařová, Michaela Kubánková, Alexandra Oherová, Iva Hrabovská, Jana Hlušmaňuková, Ivana Karasová, Lenka Šlosarová, která nastoupila do mateřské školy v roce 2007.
Ved. kuchyně: Karla Kocúrková, Miroslava Chodurová, Alena Baďuříková, Eliška Kopřivová, Taťána Kučáková
Kuchařky a pomocné kuchařky: Božena Bezděková, Ludmila Hrabovská, Jana Šnejdrlová, Marie Bílková, Anna Mičková, Jaroslava Mikulová, Anna Matoušková, Alena Martinátová, Jana Malotová, Hana Sucháčková, Květa Michaleczová, Svatava Holubová, Alena Švajdová, Eva Czyžová, Bedřiška Bartoníková, Taťana Kučáková, Pavla Pařenicová
Další provozní pracovníci: Emilie Šimková, Emílie Černochová, Jana Šnejdrlová, Marie Holišová, Anna Hrabovská, Ludmila Hrabovská, Milada Cagašová, Anna Jochcová, Anna Kosková, Karla Kocúrková, Jiřina Slováková, Emílie Tomečková, František Řepka, Václav Jakůbek, Lenka Michálková, H. Novotná, František Sigmund, Jaroslav Ambrož, Květa Michaczová, Iveta Sigmundová, Josef Malota, Yvona Holáňová, Anežka Mičolová, Alena Čavolská Vlastimil Chodura, František Řepka, Václav Jakůbek, Emilie Tomečková, Helena Novotná, Jaroslav Ambrož, Josef Malota, František Sigmund, Ivan Cagaš, Květa Michaleczová
S rozvozem dětí vypomáhali, jako řidiči, zaměstnanci obecního úřadu: Josef Malota, Jaroslav Hrabovský, pan Michálek, Miroslav Tymrák
Pokud někdo z bývalých zaměstnanců nenašel své jméno, rádi doplníme.
Zpracovala Pavlína Ďuricová, kronikářka obce, 2024
Zdroj:
Spuren von Mankendorf, Ulf Broßmann
Kroniky obce Mankovice
Vlasta Černochová, bývalý ředitelka a vedoucí učitelka MŠ
Marcela Jakůbková, bývalá učitelka a vedoucí učitelka MŠ
Anna Orlitová, bývalá pěstounka jeslí při MŠ Mankovice
Alenka Martinátová, bývalá zaměstnankyně školní kuchyně
Taťána Kučáková, bývalá zaměstnankyně školní kuchyně