Pondělí, Středa:
8:00-11:30 12:00-17:00
Úterý, Čtvrtek:
8:00-11:30
Kaplička Panny Marie byla postavena v roce 1850 předchozím majitelem domu Frank, Leopoldem Sturmem. Stojí na horním konci před usedlostí čp. 12, v těsné blízkosti silnice. V roce 1918 zasadil vlevo a vpravo před kapličku, tehdy dvanáctiletý chlapec Raimund Wagner, malou skupinku bříz.
Foto: Kaplička Panny Marie 1850 v roce 2024, archiv Pavlína Ďuricová1
Kaplička Panny Marie byla postavena v roce 1850 předchozím majitelem domu Frank, Leopoldem Sturmem. Stojí na horním konci před usedlostí čp. 12, v těsné blízkosti silnice. V roce 1918 zasadil vlevo a vpravo před kapličku, tehdy dvanáctiletý chlapec Raimund Wagner, malou skupinku bříz, aby rok co rok, na Boží hod, nemusely být tyto stavěny jen jako atrapy. Březové aleji se dařilo skvěle a v srpnu 1939 už pod ní stála malá lavička. Pak přišla válka a po ní modernizace a rychloběžné stroje, což vedlo k vymizení této březové aleje. Kaplička je dodnes ve velmi udržovaném stavu rodinou, na jejíž zahradě stojí.
Kaplička dostala název podle posledních majitelů usedlosti Frankových na horním konci. Kaplička, tzv. "Frankova kaple" stojí před usedlostí čp. 12, umístěné dál od silnice. Dochovaný materiál uvádí, že tato kaple byla postavena v roce 1850 předchozím majitelem domu Frank, Leopoldem Sturmem. Je známo, že důvodem pro takové stavby byla často zvláštní událost v rodině, jako například záchrana před velkým nebezpečím, přežití často smrtelné nemoci, ale vždy poděkováním.
Ve vesnici měly různé kapličky a boží muky zvláštní význam na Boží tělo, což byl pravděpodobně nejoblíbenější letní slavnostní den. Den předtím si děti natrhaly spoustu polních květin, které se pak v den festivalu, během průvodu, rozsypávaly po pečlivě čistých zametených ulicích na jednotlivých zastaveních . Kromě toho byly v lužních lesích z hojně rostoucích bříz založeny tzv. březové aleje.
V roce 1918 přišel tehdy dvanáctiletý chlapec Raimund Wagner z Wagnerova domu, naproti Frankově kapli, s pěkným nápadem, vysadit před kaplí malou skupinku bříz, aby rok co rok nemusely být tyto stavěny jen jako atrapy. Vzal mladé březové sazenice z lesa svých rodičů a s blahosklonným souhlasem dospělých vysadil vlevo a vpravo před kaplí směrem do silnice malou březovou alej. Dařilo se jí skvěle a v srpnu 1939 už pod ní stála malá lavička. Sedávalo se na ni na konci pracovního dne nebo v neděli odpoledne.
Pak přišla válka a po ní modernizace, rychloběžné stroje a naprostá změna základní venkovské struktury střední Evropy, což vedlo k vymizení těchto bříz.
"Frankova kaple", je dodnes velmi dobře udržovaná, a to zevnitř i zvenku nejdříve rodinou Vašutovou, v současnosti rodinou Mičulkovou, a to na vlastní náklady. Jejich novostavba stojí na zahradě za kapličkou. Věřící tuto kapličku stále užívají a alespoň 1 krát v roce se v ní sejdou.
Zpracovala Pavlína Ďuricová, kronikářka obce, 2024
Zdroj:
Spuren von Mankendorf, Ulf Broßmann
Opomíjené klenoty Drobné sakrální památky, Bořivoj Teichmann
Karel Gold, korektura německého překladu, pamětník