Pondělí, Středa:
8:00-11:30 12:00-17:00
Úterý, Čtvrtek:
8:00-11:30
Rodák z Mankovic a Čestný občan obce Mankovice od roku 2013 za přínos a rozvoj vzájemných vztahů a spolupráce mezi německými rodáky a současnými obyvateli obce Mankovice.
Foto: Josef Christ
Rodák z Mankovic a Čestný občan obce Mankovice od roku 2013 za přínos a rozvoj vzájemných vztahů a spolupráce mezi německými rodáky a současnými obyvateli obce Mankovice.
Josef Christ se narodil 21. července 1931 v Mankovicích v domě č. p. 85. Od roku 1932 až do odsunu žil v novém bydlišti svých rodičů na čp. 121. Od října 1945 do května 1946 byl jako mnoho jemu podobných násilně vystěhován a umístěn do internačního tábora v Nymburku. Rodina Christova opouštěla Mankovice v posledním transportu dne 5. srpna 1946. Poté, co prošla dvěma utečeneckými tábory, se dostala do Kempten in Allgäu. Tam se Josef Christ vyučil jako strojař a později vystudoval chemii. Pak následovalo několik let zaměstnání v průmyslu. V roce 1965 se Josef Christ odstěhoval z Kempten a nastoupil ve městě Sulzbach-Rosenberg na místo učitele v tamější odborné škole. Vyučoval přírodovědné a technické obory, a kromě toho také etiku. Stal se spoluzakladatelem a později také předsedou regionální skupiny Svazu ochránců přírody v Bavorsku. Kromě toho je dodnes činný v charitativních a kulturních projektech.
Josef Christ navštívil poprvé Mankovice v roce 1979. Opět se tak stalo v roce 1997.
Dne 6. září 1997 zorganizoval Josef Christ první autobusový zájezd v počtu více než 70 osob u příležitosti 200. výročí stavby kostela. K této jedinečné pontifikální bohoslužbě, kterou sloužil Jeho Excelence biskup Lobkowicz, se sjeli bývalí obyvatelé Mankovic dokonce až z Anglie, Francie, Švýcarska, Španělska a Rakouska. Po pontifikální mši svaté posvětil na hřbitově biskup Lobkowicz pietní místo s náhrobky bývalých německých obyvatel, které bylo zřízeno z iniciativy Josefa Christa.
O rok později, v roce 1998, byl posvěcen další německý projekt na hřbitově, a to pomník padlým z 1. a 2. světové války.
Další projekty, na kterých se Josef Christ podílel:
Josef Christ je přesvědčen, že všechny tyto aktivity by nemohl uskutečnit bez podpory svého přítele Lubomíra Szybowského, poutníka mezi oběma světy. Na tyto projekty v obci přispěli bývalí obyvatelé Mankovic částkou 36 – 38 tis. Euro. Kromě toho pomohl Josef Christ obci zprostředkovat další peněžní prostředky z Česko-německého fondu budoucnosti. Pro Josefa Christa a všechny odsunuté obyvatele Mankovic je kostel nedotknutelným posvátným místem, kouskem pozemské vlasti, kterou nelze ztratit.
Na základě iniciativy Josefa Christa se do aktivit v Poodří zapojil Institut pro výzkum luk /Auen-Institut/ německé pobočky Světového fondu na ochranu přírody /WWF/. Na loukách kolem řeky Odry v úseku od mostu v Mankovicích až do míst poblíž polské hranice podařilo zřídit chráněnou krajinnou oblast. Tato chráněná krajinná oblast známá pod názvem CHKO Poodří se rozkládá na rozloze 81,5 km². Josef Christ obdržel za tuto svoji iniciativu od Světového fondu na ochranu přírody Čestné uznání v podobě medaile za spoluúčast na tomto projektu.
Josef Christ pečuje od roku 1982 o historický odkaz odsunutých německých obyvatel Mankovic a každoročně pořádá jejich setkání, na která jsou zváni a kterých se také účastní čeští hosté.
Josef Christ v překladu Věry Šustkové