Pondělí, Středa:
8:00-11:30 12:00-17:00
Úterý, Čtvrtek:
8:00-11:30
Chráněná krajinná oblast Poodří byla zřízena 1. května 1991 vyhláškou Ministerstva životního prostředí č. 155/1991 a následně upravena Nařízením vlády ČR č. 51 z 15. února 2017. CHKO Poodří je druhou nejmenší chráněnou krajinnou oblastí a zároveň i jednou z nejmladších v České republice.
Foto: Poodří Mankovice, archiv Pavlína Ďuricová
Chráněná krajinná oblast Poodří byla zřízena 1. května 1991 vyhláškou Ministerstva životního prostředí č. 155/1991 a následně upravena Nařízením vlády ČR č. 51 z 15. února 2017. CHKO Poodří je druhou nejmenší chráněnou krajinnou oblastí a zároveň i jednou z nejmladších v České republice. Osou celého území je řeka Odra. Hranice CHKO Poodří začíná v obci Mankovice.
Chráněná krajinná oblast Poodří byla zřízená 1. května 1991 vydáním vyhlášky Ministerstva životního prostředí č. 155/1991. Účelem zřízení CHKO Poodří byla především ochrana a postupná obnova krajiny. V roce 2017 nahradilo tuto vyhlášku Nařízení vlády ČR č. 51 z 15. února 2017, které definovalo bližší způsoby ochrany chráněné oblasti, její 4 zóny a jasně stanovilo podmínky pro ochranu těchto odstupňovaných území a byly upraveny i její hranice. Nařízení nabylo účinnosti dnem 1. března 2017.
CHKO Poodří je druhou nejmenší chráněnou krajinnou oblastí a zároveň i jednou z nejmladších v České republice.
Rozloha CHKO Poodří je 81,5 km2, nadmořská výška 212 - 310 m n. m.
Hranice CHKO Poodří začíná u železniční zastávky Mankovice. V roce zřízení, 1991, vedla hranice této oblasti od železniční stanice Mankovice po drážním tělese směrem na západ. V roce 2017 došlo k menší úpravě hranice u železniční zastávky v Mankovicích, a to k výřezu hranice ve tvaru V ve spojnici cesty na Vražné a protínající železnice, plocha uvnitř výřezu byla z CHKO Poodří vyjmuta. Hranice byla posunuta asi 1 – 2 m pod drážním tělesem.
Hranice z Mankovic směřuje na Suchdol n. O., Hladké Životice, Studénku, Jistebník, Polanku n. O., Svinov a vrací se zpět po po druhém břehu Odry přes Starou Bělou, Proskovice, Starou Ves nad Ondřejnicí, Košatku, Petřvaldík, Albrechtičky, Novou Horku, Bartošovice, Hukovice, Kunín, Bernartice n. O., Hůrku, kde se stáčí do pravého úhlu po silnici do Jeseníku n. O. a Vražného, kde se stáčí opět doprava přes řeku Odru a směřuje zpět k výchozímu bodu k mankovické železniční zastávce.
Chráněná krajinná oblast Poodří má 10 maloplošných zvláště chráněných území.
Na evropské úrovni byla CHKO Poodří začleněna do soustavy chráněných území Natura 2000 v podobě dvou typů – evropsky chráněného území a ptačí oblasti Poodří.
Území CHKO Poodří je rozděleno do čtyř zón odstupňované ochrany. Zonace je důležitým nástrojem ochrany přírody. Na nejcennějších místech CHKO zajišťuje přísnou ochranu. V okrajových oblastech naopak umožňuje smysluplné využití pozemků a snižuje zbytečné administrativní zatěžování obcí.
Výrazným rysem krajiny Poodří jsou rybníky. Na území CHKO jich je téměř 70. Rybniční soustavy pak doplňují náhony, odstavená říční ramena, stovky tůní a drobných mokřadů. Poodří je skutečnou krajinou vody. Díky zachovalému vodnímu režimu může docházet k přirozeným rozlivům řeky do okolní krajiny. Voda na krátkou dobu zaplaví louky i lesy a dodá jim potřebnou vláhu. Poodří je v rámci České republiky unikátním územím, které je významné přirozeně meandrujícím tokem řeky Odry s navazujícími systémy mrtvých ramen a tůní, vysokým podílem luk s hojnou rozptýlenou zelení, lužními lesy a zmíněnými rybničními soustavami. Díky zachovalému vodnímu režimu dodnes funguje propojení mezi krajinou a meandrující řekou. Vzniká tak unikátní mokřadní území – oderská niva. Údolí Odry je významnou ptačí tahovou cestou. Zdejší rybníky lákají vodní ptactvo k hnízdění i odpočinku. Právě takové ptačí území se nachází také v obci Mankovice (prakticky celá CHKO Podří je současně ptačím územím).
Právě oderská niva má v Mankovicích v Moravské bráně jiný charakter, než je tomu na horním toku blíže k prameni. Právě proto CHKO Poodří začíná až na území Mankovic.
Osou celého území je řeka Odra, která si na většině délky toku zachovává přirozený charakter a volně meandruje krajinou. Pramen řeky se nachází ve výšce 634 m n. m. pod Fidlovým kopcem, přesněji řečeno v sedle mezi Fidlovým kopcem a kopcem Přemkovo zákoutí /Klíčův les/, poblíž obce Kozlov a zaniklé bývalé německé vesnice Varhošť. Pramen se nachází v Oderských vrších na Moravě v okrese Olomouc v Olomouckém kraji.
V současném znaku se nachází dravec moták pochop, který je typickým obyvatelem rákosin pooderské rybničnaté krajiny. Znak symbolizuje pochopa, který krouží nad rozlehlými loukami a meandrujícím tokem řeky Odry. Tento znak nahradil květ stulíku žlutého, který se ve znaku CHKO Poodří nacházel až do roku 2009.
O chráněnou krajinnou oblast Poodří pečuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Moravskoslezské se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm, pracoviště Ostrava.
Od roku 1998 vychází pravidelně vlastivědný časopis POODŘÍ s podtitulem „časopis obyvatel horní Odry“. Věnuje se nejen CHKO Poodří, ale celé krajině kolem Odry od pramene až po Ostravu. Důvodem vydávání časopisu byla snaha přispět k poznání krajiny kolem řeky Odry a to jak po stránce přírodovědné, tak i historicko – kulturní. Časopis ukazuje krásy krajiny, její zajímavé dějiny, seznamuje s významnými obyvateli, památkami a jinými ojedinělostmi, které se v oblasti nacházejí. Časopis si klade za cíl podporovat hrdost a zájem místních obyvatel na místo, kde žijí.
Zpracovala Pavlína Ďuricová, kronikářka obce, 2024
Zdroj:
Ing. Radim Jarošek, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Moravskoslezské, krajinný ekolog, editor časopisu POODŘÍ
Vyhláška Ministerstva životního prostředí č. 155/1991
Nařízení vlády ČR č. 51 z 15. února 2017
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pramen_Odry