Pondělí, Středa:
8:00-11:30 12:00-17:00
Úterý, Čtvrtek:
8:00-11:30
.
Vesnice Mankovice patřila v minulosti k soudnímu okresu Odry společně s dalšími 15 obcemi a městem Odry. Soudní okres Odry tvořil nejjižnější část západního Slezska a patřil k horskému pásmu Sudet. Jižní částí soudního okresu Odry procházela prastará obchodní cesta, Jantarová stezka. To, že tato obchodní cesta opravdu existovala, je potvrzeno řadou prehistorických bronzových nálezů, z nichž jeden z nich byl učiněn právě u nás v Mankovicích. Ze Slavíče zřejmě vedla tato cesta přes Drahotuše, Velkou, Nejdek, Hynčice a Vražné, zde překročila řeku Odru a procházela Mankovicemi, Suchdolem, Hladkými Životicemi a Petrovicemi do Butovic. Představme si tedy u nás, že se tato cesta táhla od současného vraženského mostu směrem k našemu vlakovému nádraží a pak pokračovala na samotu a Suchdol.
Právě na vlakovém nádražní byly v roce 1891, při stavbě dráhy ze Suchdolu do Oder, těsně před zastávkou v Mankovicích, objeveny bronzové předměty. Odhaduje se, že mohou pocházet z 5. století před Kristem. Předměty ležely pohromadě v hloubce 70 cm bez jakéhokoliv obalu v propustné suti pokryté slabou vrstvou jílu. Nález vypovídá o tom, že se nejednalo o pohřbení zemřelého, protože žádné ostatky nebyly přítomny, vše nasvědčuje tomu, že předměty byly zahrabány úmyslně.
Celkem bylo objeveno 88 kusů předmětů, 21 úlomků náramku z tepaného plechu, 41 dutých ozdobných puklic z tenkého plechu, 8 úlomků malé spirálové trubičky, větší spirálová trubička se 4 závity, spirálový kotouč se 3, 4 a 6 závity, 3 úlomky většího prstenu, jehlice dlouhá 29 cm a silná 5 mm, 9 slunečních koleček se čtyřmi paprsky a krásná dvojitá spirála, každá o průměru 64 mm s 10 závity a prohnutým obloučkem.
Každý z nás si může sám ve své fantazii představit člověka, jak, proč a za jakých okolností tyto předměty do země zahrabal a co ho k tomu vedlo.
Zpracovala Pavlína Ďuricová, kronikářka obce
Zdroj: Dějiny města a soudního okresu Odry, Anton Rolleder, SOKA Nový Jičín